Renesas 70V7319S200BC
Renesas 70V7319S200BC
Renesas 70V7319S200BC
Manufacturer No:
70V7319S200BC
Manufacturer:
Renesas
Package:
Description:
Surface Mount 256 Pin Memory IC 4 Mb kb 17mm mm 950mA mA 18b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
70V7319S200BC Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 256
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 256
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 70V7319S200BC.
70V7319S200BC Overview
A RAM, SDR, SRAM-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Bulk case as well. On the chip, there is an 512kB memory, which is the size of the chip's memory. A total of 256 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 3.3V will be necessary. A 256-pin package containing this memory device is used to house this device. The memory device in question has 256 pins, thus indicating that it has 256 memory locations that can be accessed. There is a note indicating that this memory chip operates at an 3.3V volt supply voltage. The memory chip utilizes a straightforward, high-efficiency mounting method, Surface Mount mounting. There is a nominal supply current rating of 950mA for this memory component. This chip features all the merits of a conventional chip, but it also features FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE to improve system performance. 2 ports allow read/write access to one memory address in this chip. As part of the design, the I/O port addresses are mapped into the memory using an COMMON-bit number. There must not be a minimum operating temperature of less than 0°C for this device. A temperature of no more than 70°C centigrade is recommended for the component to be operated, otherwise, damage might be inflicted on the component. Usually, this memory ics falls under the SRAMs component category. Ideally, this part should be supplied with a voltage of at least 3.15V. An operating voltage of no more than 3.45V is required. A frequency of 200MHz is used to process the data on this memory chip.
70V7319S200BC Features
256 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Additional Feature:FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 200MHz
200MHz terminals