Renesas 70V3599S133DRGI
Renesas 70V3599S133DRGI
Renesas 70V3599S133DRGI
Manufacturer No:
70V3599S133DRGI
Manufacturer:
Renesas
Package:
PQFP
Description:
208 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 28mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
70V3599S133DRGI Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Package / Case
  • PQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 208
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2010
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 70V3599S133DRGI.
70V3599S133DRGI Overview
As far as its memory type goes, it falls into the RAM, SRAM category. You can get memory ics in a Bulk case. PQFP case encloses it. There are 208 terminations on the chip. There are 1 functions supported by this part as part of the comprehensive working process. The memory device is designed to be supplied with an 3.3V volt power supply in order to operate properly. In this ic memory chip, there is an 208-pin package that encloses the device. It is worth noting that this memory device has 208 pins, which indicates it has 208 memory locations. This memory chip has an operating supply voltage of 3.3V. Despite all its benefits, this memory chip also offers PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE for improved system performance. Using 2 ports, a single memory address can be read and/or written. A memory map of COMMON bits has been added to the I/O port addresses of this device. Memory ics must operate at a temperature of at least -40°C. Temperatures over 85°C°C are not recommended. The device is able to run from a max supply current of 0.48mA , so it can be used in any environment. There is a common misconception that this component is a type of SRAMs. There is an 133MHz frequency with which this memory chip processes data.
70V3599S133DRGI Features
Package / Case: PQFP
208 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Additional Feature:PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 133MHz
133MHz terminals