Siemens 6EP13111SH03
Siemens 6EP13111SH03
Manufacturer No:
6EP13111SH03
Manufacturer:
Siemens
Package:
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
6EP13111SH03 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Siemens
  • Series
  • 6EP1
  • Package
  • Box
  • Product Status
  • Obsolete
  • Input Type
  • AC or DC
  • Number of Outputs
  • 1
  • AC Voltage - Input
  • 85 ~ 264 VAC
  • DC Voltage - Input (Min)
  • 110V
  • DC Voltage - Input (Max)
  • 300V
  • Voltage - Output 1
  • 5V
  • Type
  • Parameter
  • Current - Output (Max)
  • 3A
  • Applications
  • Industrial, ITE (Commercial)
  • Efficiency
  • 77%
  • Operating Temperature
  • -20°C ~ 70°C
  • Features
  • Adjustable Output, IP20
  • Size / Dimension
  • 2.07" L x 2.13" W x 3.54" H (52.5mm x 54.0mm x 90.0mm)