Siemens 3RQ30501SM50
Siemens 3RQ30501SM50
Siemens 3RQ30501SM50
Manufacturer No:
3RQ30501SM50
Manufacturer:
Siemens
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
3RQ30501SM50 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • DIN Rail
  • Mfr
  • Siemens
  • Package
  • Box
  • Product Status
  • Active
  • Base Product Number
  • 3RQ3050
  • Series
  • SIRIUS 3RQ3
  • Operating Temperature
  • -25°C ~ 60°C
  • Termination Style
  • Screw Terminal
  • Contact Form
  • SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
  • General Purpose
  • Type
  • Parameter
  • Operate Time
  • 0.3 ms
  • Coil Voltage
  • 24VDC
  • Coil Type
  • Non Latching
  • Switching Voltage
  • 60VDC - Max
  • Release Time
  • 2 ms
  • Contact Rating (Current)
  • 500 mA