Siemens 3RP25051BT20
Siemens 3RP25051BT20
Siemens 3RP25051BT20
Manufacturer No:
3RP25051BT20
Manufacturer:
Siemens
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
3RP25051BT20 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • DIN Rail
  • Mfr
  • Siemens
  • Product Status
  • Active
  • Base Product Number
  • 3RP2505
  • Voltage - Supply
  • 400 ~ 440VAC
  • Termination Style
  • Screw Terminal
  • Function
  • Programmable (Multi-Function)
  • Circuit
  • DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
  • Mechanical Relay
  • Contact Rating @ Voltage
  • 3A @ 250VAC