Sanyo 2R5TPE330M9C2
Sanyo 2R5TPE330M9C2
Manufacturer No:
2R5TPE330M9C2
Manufacturer:
Sanyo
Package:
CHIP, ROHS COMPLIANT
Description:
CAPACITOR, TANTALUM, SOLID POLYMER, POLARIZED, 2.5V, 330uF, SURFACE MOUNT, 2312, CHIP, ROHS COMPLIANT
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
2R5TPE330M9C2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Part Life Cycle Code
  • Obsolete
  • Ihs Manufacturer
  • SANYO ELECTRIC CO LTD
  • Package Description
  • CHIP, ROHS COMPLIANT
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Additional Feature
  • RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ-500KHZ
  • Capacitance
  • 330 µF
  • Capacitor Type
  • TANTALUM CAPACITOR
  • Dielectric Material
  • TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Type
  • Parameter
  • Manufacturer Series
  • TPE
  • Mounting Feature
  • SURFACE MOUNT
  • Negative Tolerance
  • 20%
  • Number of Terminals
  • 2
  • Operating Temperature-Max
  • 105 °C
  • Operating Temperature-Min
  • -55 °C
  • Package Shape
  • RECTANGULAR PACKAGE
  • Polarity
  • POLARIZED
  • Positive Tolerance
  • 20%
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
  • 2.5 V