Microchip 24LC025T-I/OT
Microchip 24LC025T-I/OT
Manufacturer No:
24LC025T-I/OT
Manufacturer:
Microchip
Package:
SOT-23-6
Description:
The 24LC025 is a 2Kb Serial EEPROM
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
24LC025T-I/OT Information
  • Type
  • Parameter
  • Density
  • 2 Kbit
  • Endurance
  • Max. Clock Freq.
  • 400 kHz
  • Operating Voltage Max (V)
  • 5.5
  • Operating Voltage Min (V)
  • 2.5
  • Page Size (Bytes)
  • 16
  • Write Protect Scheme
  • None
  • Write Protected
  • No
  • Type
  • Parameter
The Microchip Technology Inc. 24LC025 is a 2Kb Serial EEPROM with a voltage range of 2.5V to 5.5V. The device is organized as a single block of 256 x 8-bit memory with a 2-wire serial interface. Low current design permits operation with typical standby and active currents of only 1 µA and 1 mA, respectively. The device has a page write capability for up to 16 bytes of data. Functional address lines allow the connection of up to eight 24LC025 devices on the same bus for up to 16K bits of contiguous EEPROM memory. The device is available in the standard 8-pin PDIP, 8-pin SOIC (3.90 mm), TSSOP, 2x3 DFN and TDFN and MSOP packages.
  • Single supply with operation from 2.5V to 5.5V
  • Low-power CMOS technology:
  • 2-wire serial interface, I2C™ compatible
  • Cascadable up to eight devices
  • Schmitt Trigger inputs for noise suppression
  • Output slope control to eliminate ground bounce
  • 100 kHz and 400 kHz clock compatibility