THAT 2180CL08-U
THAT 2180CL08-U
THAT 2180CL08-U
Manufacturer No:
2180CL08-U
Manufacturer:
THAT
Package:
SIP
Description:
1 Channels 15nA Instrumentational OP Amps 18V SIP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Tue, May 12 - Wed, May 13, 2026
2180CL08-U Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SIP
  • Surface Mount
  • NO
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Operational Amplifier
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Form
  • THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 15V
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
  • 18V
  • Temperature Grade
  • COMMERCIAL
  • Number of Channels
  • 1
  • Nominal Supply Current
  • 4mA
Download datasheets and manufacturer documentation for THAT 2180CL08-U.
2180CL08-U Overview
Packaging for the buffer amplifier is in the form of a SIP case. A OPERATIONAL AMPLIFIER-type buffer amplifier is shown here. A total of 8 terminations have been reported in the past few weeks. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 15V. In more specific terms, this linear amplifier can be categoriOperational Amplifiered as a Operational Amplifier-type device. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 5mV. 1 channels are available on the instrumentation amplifier. This op amp needs to be operated at a temperature of not less than 0°C degrees Celsius in order to function properly. You should not use op amp above 70°C degrees. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. This electronic part should be conducted with a dual supply voltage of 18V volts for this part.
2180CL08-U Features
supply voltage of 15V