Sanyo 20TQC47M
Sanyo 20TQC47M
Manufacturer No:
20TQC47M
Manufacturer:
Sanyo
Package:
, 2917
Description:
Description: CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 20 V, 47 uF, SURFACE MOUNT, 2917
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
20TQC47M Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Obsolete
  • Ihs Manufacturer
  • PANASONIC CORP
  • Package Description
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • Capacitance
  • 47 µF
  • Capacitor Type
  • TANTALUM CAPACITOR
  • Dielectric Material
  • TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Type
  • Parameter
  • Height
  • 2.8 mm
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Leakage Current
  • 0.094 mA
  • Length
  • 7.3 mm
  • Mounting Feature
  • SURFACE MOUNT
  • Negative Tolerance
  • 20%
  • Number of Terminals
  • 2
  • Operating Temperature-Max
  • 105 °C
  • Operating Temperature-Min
  • -55 °C