MCC 1N4004-TP
MCC 1N4004-TP
MCC 1N4004-TP
Manufacturer No:
1N4004-TP
Manufacturer:
MCC
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5?A @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
1N4004-TP Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
  • NO
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2005
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • METALLURGICALLY BONDED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Rectifier Diodes
  • Terminal Form
  • WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for MCC 1N4004-TP.
1N4004-TP Overview
As far as output current is concerned, 1A is the maximum.
1N4004-TP Features
1A is the maximum value