MCC 1N4004-N-0-4-AP
MCC 1N4004-N-0-4-AP
MCC 1N4004-N-0-4-AP
Manufacturer No:
1N4004-N-0-4-AP
Manufacturer:
MCC
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1V @ 1A 5?A @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
1N4004-N-0-4-AP Information
  • Part Status
  • Obsolete
  • Speed
  • Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 5?A @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1V @ 1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 400V
  • Type
  • Parameter
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 1A DC