VISHAY 1N4004-E3/73
VISHAY 1N4004-E3/73
VISHAY 1N4004-E3/73
Manufacturer No:
1N4004-E3/73
Manufacturer:
VISHAY
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
1N4004-E3/73 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
  • 2
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 1
  • Packaging
  • Tape & Box (TB)
  • Published
  • 2009
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -50°C
  • Additional Feature
  • FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for VISHAY 1N4004-E3/73.
1N4004-E3/73 Overview
400V is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.45A is the maximum value of surge current that can be used.Depending on the capacitance, the device can deliver a value of 15pF.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
1N4004-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts