VISHAY 1N4004-E3/53
VISHAY 1N4004-E3/53
VISHAY 1N4004-E3/53
Manufacturer No:
1N4004-E3/53
Manufacturer:
VISHAY
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -50°C~150°C 5μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
1N4004-E3/53 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
  • DO-204AL (DO-41)
  • Packaging
  • Tape & Box (TB)
  • Published
  • 2009
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -50°C
  • Element Configuration
  • Single
  • Speed
  • Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1.1V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
  • -50°C~150°C
  • Max Surge Current
  • 45A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 400V
Download datasheets and manufacturer documentation for VISHAY 1N4004-E3/53.
1N4004-E3/53 Overview
Reverse voltage 400V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 1A volts.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 45A.Based on the data chart, the peak reverse is 5μA.
1N4004-E3/53 Features
an average rectified current of 1A volts