Sanyo 16SA100M
Sanyo 16SA100M
Sanyo 16SA100M
Manufacturer No:
16SA100M
Manufacturer:
Sanyo
Package:
100
Description:
100 µF Capacitor 20 % 680 mA 3.5 mm 100
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
16SA100M Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • 100
  • Number of Pins
  • 2
  • Dielectric Material
  • Aluminium
  • Voltage Rating (DC)
  • 16 V
  • Tolerance
  • 20 %
  • Max Operating Temperature
  • 105 °C
  • Min Operating Temperature
  • -55 °C
  • Capacitance
  • 100 µF
  • Pitch
  • 3.5 mm
  • Lead Pitch
  • 3.5 mm
  • Type
  • Parameter
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • 45 m?
  • Lead Diameter
  • 500 µm
  • Ripple Current
  • 680 mA
  • Life (Hours)
  • 2000 hours
  • Ripple Current (AC)
  • 1.48 A
  • Voltage Rating
  • 16 V
  • Diameter
  • 8 mm
  • Height
  • 10.5 mm
  • Length
  • 10.5 mm